Uued ajad – vanad kombed

Valimised said selleks korraks läbi ja möödunud reedel valitigi Saaremaa volikogule uus esimees ja aseesimees. Kõik oli kena ja ootuspärane, kuid kui olime ära kuuland volikogu esimehe kandidaadi Jaanus Tammkivi ennastülistava kiidukõne senisest tegevusest ja uutest suurtest plaanidest, mida nelja järgneva aasta jooksul ette võtta, siis tuli vägisi naer peale. Nii hästi oskab mõni mees rahvale puru silma ajada. Keelel oli küsimus, et miks sa, mees, tegelikult Saaremaa vallavolikogu esimehe kohale kandideerid. Kuid neid küsimusi ei ole mõtet esitada. Vastused on ette teada.

Usutavasti ei teadnud paljud istungil viibinud rahvaesindajad, et endise ja eelmise nädala reedest ka praeguse volikogu esimehe tegevuses on märke, mis seavad tõsiselt kahtluse alla rahvasaadikute ees välja öeldud seisukohad ja põhimõtted.

Nimelt valmis Saaremaa vallas Jaanus Tammkivi taktikepi all üheskoos Sotsiaaldemokraatliku erakonna ja Keskerakonna kuulsusrikaste esindajatega kurikaval plaan riigi seaduste eiramiseks ja võimu otseseks kuritarvitamiseks.

Tegu ei olnud lihtsalt uitmõttega, vaid reaalselt ja ellu viidud plaaniga, mille eesmärgiks oli tülikate isikutega arvete klaarimine. Kas sai see mõte alguse Tammkivilt endalt või mõnelt vapralt Keskerakonna parteisõdurilt, polegi oluline.
Määrav on asjaolu, et koalitsiooni säilimise nimel ja isiklike ambitsioonide rahuldamise valguses võib Saaremaa vallas omavolitseda ja seadused rahumeeli jalge alla tallata.

Nimelt jõustus tühistav kohtuotsus Saaremaa vallavalitsuse 16. märtsi 2021 korralduse nr 2-3/296 osas, millega Saaremaa vald kehtestas ajutise planeerimis- ja ehituskeelu uute tuulegeneraatorite püstitamiseks. Planeerimis- ja ehituskeelu pikkuseks planeeriti esialgu kaks aastat või kuni Saaremaa valla üldplaneeringu kehtestamiseni.
Kohus jõudis seisukohale, et Saaremaa valla poolt kohaldatud ajutine planeerimis- ja ehituskeeld on kaebajate omandiõiguse ja ettevõtlusvabaduse piirang, millega kaasneb praegustele arendajatele oluline majanduslik kahju.

Ka Tallinna Ringkonnakohus tõdes oma määruses, et Saaremaa vald ei ole suutnud põhjendada, kuidas üksiku elektrituuliku püstitamine võiks sisuliselt ohustada menetluses oleva Saaremaa valla üldplaneeringu eesmärkide saavutamist.

Saaremaa vallalt mõisteti kaebaja kasuks välja menetluskulud summas 4407,74 eurot. Seda raha oleks saanud valla õige juhtimise korral kasutada tunduvalt ratsionaalsemalt.
Saaremaa valla üldplaneering lähtubki suures osas emotsioonidest ja tugineb paljuski avalikule arvamusele. Kahjuks ei ole nii eelmiste kui ka tänaste vallajuhtide arusaamisesse jõudnud põhitõde, et avalik arvamus ei väljenda kaugeltki avalikku huvi, mis loob eeldused, et Saaremaa valla üldplaneering ei jõustu nii peagi.

Artikkel on avaldatud ajalehes Meie Maa – “Uued ajad – vanad kombed”

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: