Minu esimesed triibulised…

Minuealine mees tunneb harva häbi. Tavaliselt mitte iseenese pärast, vaid eelkõige selliste inimeste pärast, kelle nartsislikule olemusele lisandub karjamentaliteet, kus ühtekuuluvus­tunne lämmatab kaine mõistuse ja varjutab viimsedki empaatiariismed. Saaremaa vallavoli­kogu viimasel istungil tundsin ma siiralt häbi reformierakonna, keskerakonna ja valimis­liiduks maskeerunud sotsiaaldemokraatidest rahvaesindajate üle.

Selle loo kirjutamise ajendiks olid viimised tilgad karikasse, mis väljendusid kaassaarlaste arvamustes, kus mõõdeti kõiki Saaremaa valla munitsipaalpoliitikuid ühesuguse mõõdu­puuga. Tuleb tunnistada, et negatiivse avaliku arvamuse kujundamisel mängib suurt rolli ka meedia, mis kajastab tõsiasja tendentslikult, nagu oleks ametnike suured palgatõusud ja lahkuvatele vallaametnikele hüvitiste maksmise otsustanud terve volikogu koosseis.

See ei olnud nii. Alusetule ja põhjendamatule ametnike palgatõusule oli üksmeelselt vastu kogu volikogu opositsioon. Kaugeltki mitte sellepärast, et oleks oldud inimlikult kade. Opositsioon tegi ettepaneku mitte arutada sellel istungil palgatõusu küsimust ja jääda kehtivate palgamäärade juurde. Soovisime palgatõusudest hakata rääkima alles siis, kui kogu valla palgal olevate töötajate töötasusüsteem saab korrastatud ja viidud õiglastele alustele.

Masendav on tõdeda, et seniste vallajuhtide pealiskaudne ja inimvihkajalik suhtumine on viinud nii mõningateski olulistes eluvaldkondades töötavad saarlased niikaugele, et nad on valmis oma vähegi elamisväärse palgatõusu nimel streikima. Ja seda olukorras, kus vallajuhid premeerivad end järjest suuremate sissetulekutega. Muusikaõpetajate protesti­aktsiooni volikogu istungi alguses peeti usutavasti koalitsioonisaadikute poolt luuseritest tolade meelelahutuslikuks vahepalaks suure ja raske töö tegemisel. Kuidas saakski nende suhtumist järgnenud otsuste valguses teisiti hinnata?

Vanarahvas teab ja ütleb õigesti, et loll on see, kes enese õigustamiseks vabandusi ei leia. Kuulates vastvalitud vallavanema Madis Kallase populistliku alatooniga demagoogilist heietust vallaametnike ränkraskest ja vastutusrikkast tööst, mis oleks vist pidanud tekitama opositsioonisaadikutes kustumatu süütunde, et nad üldse julgesid kahelda koalitsiooni otsuste ilmeksimatuses. Mitte ühegi opositsiooni ettepanekuga ei arvestatud ja jätkati etteantud stsenaariumi järgi.

Opositsioonisaadikutele  ärategemise tuhinas ja jõuliselt koha kättenäitamise käigus jõudis minuni äratundmine, et vaatamata Madis Kallase uinutavatele ja ilusatele sõnadele laiapõhjalisest koostööst ja Saaremaa inimeste huvide eest seismisest, ei muutu tegelikkuses midagi ja kogu elu Saaremaal jätkub vanaviisi, kus lokkab võimu omavate ja end teistest paremateks pidavate isikute omavoli ning kaaskodanike inimväärikuse jalge alla tallamine.

Ma ei suutnud koalitsioonisaadikutelt jätta küsimata, kas neil ei ole inimlikult häbi vaadata Saaremaa rahvale silma, kui nad otsustavad vaieldamatult oma tööga mitte toimetulnud lahkuvatele vallavalituse liikmetele maksta arvestatavat hüvitist. Vallaametnike töö kvaliteedile andis tegeliku hinnangu ju rahvas, mis väljendus pea olematus häältearvus. Lisades siia juurde veel sagedase omavoli menetlusnormise rikkumistes ja kaotatud kohtuvaidlused, oleks nad pidanud hoopis peale maksma vallale tekitatud moraalse ja rahalise kahju eest.

Eks ikka reageerib see, kel king pitsitab! Nii esines repliigiga peale minu küsimust Keskerakonna fraktsiooni esimees Mihkel Undrest, kelle sõnumi järgi ei tohikski suud lahti teha need saadikud, kes on alles esimest korda valitud volikogusse, ega tea kuigi hästi kui tublilt ja ennastsalgavalt on vallavalitsus töötanud. Kindlasti ongi tublilt töötanud, aga küsimus on lihtsalt selles, et kelle huvides ja hüvanguks? Ju hakkas Mihkel Undrestil lihtlabaselt hirm, et mõnel koalitsioonisaadikutest tärkabki südametunnistus ja neis tekkiv südamehääl tuletab neile meelde valimiseelseid lubadusi. Aga kus sa sellega! Hundikarjas tuleb huntide moodi ulguda ning kinnitada oma lojaalsust karja juhtidele.  Kuidas saab sellise suhtumisega rääkida üldse laiapõhjalisest koostööst?

Mina olen oma valijatele lubanud otsustavalt vastu seista bürokraatiadiktatuuri vohamisele Saaremaa vallas. Olen lubanud eelkõige seista vastu vallaametnike omavoli ja seadusi eiravale käitumisnormidele. Kui koalitsioon seab Saaremaa vallas eelkõige esikohale enese heaolu, siis saab laiapõhjalisest koostööst hoopis võitlus ideaalide, tõekspidamiste ja maailmavaadete vahel. Opositsioon on selleks valmis, aga kas ka koalitsioonisaadikud?

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: