Minu seisukohad Torgus läbi viidud Saaremaa planeeringu avalikult arutelult…

Viibisin 31. juulil Saaremaa planeeringu eskiisi avalikul arutelul Torgus.

Peale osalejate tutvustamist esines üllatava sõnavõtuga jalgpalliguru Aivar Pohlak, kes peab ka end kohalikuks elanikuks.

Ta ütles, et kui ta saaks, siis peksaks ta läbi saalis viibiva meretuuleparki arendava tartlase Kuido Kartau ja viskaks ta saalist välja. Aga kahjuks ta seda teha ei saavat aga emotsionaalselt teeks ta seda kindlasti. Tema avaldus teenis enamuses koosviibijates ära suure tunnistuse, mida väljendati tormilise aplausiga.  Tegelikult on masendav kui madalale võib mõni mees odava populaarsuse nimel langeda.

Planeeringu arutelu põhjustas minus vastandlikke mõtteid, mida ma ka oma kirjas väljendasin arutelu juhtinud Saaremaa vallaarhidektile Mark Grimitlihtile.

Tere, Mark

Juhin tähelepanu sellisele pisiasjale, et kehtestatud MUSTJALA VALLA KÜLADE ÜLDPLANEERING näeb ette määratud tootmisalal järgmised tegevused:

Tööstuse, tuulegeneraatorite, mäetööstus- jt tootmisehitiste ja neid teenindavate infrastruktuuride ehitamiseks ette nähtud ala ning nendest tulenevad mõjualad.

Seega ei ole õige väita, et mitte ükski planeering Saaremaal ei sisalda ega ole sisaldanud tuulegeneraatorite paigaldamist Saaremaale. Samuti käsitleb nimetatud teemat Saare, Hiiu, Lääne ja Pärnu maakonnaplaneeringute tuuleenergeetika teemaplaneeringus. Kuigi väga huvitav on asjaolu, et kui on vaja midagi keelata, siis tuginetakse kohe nelja maakonna planeeringule, aga kui selle alusel võiks midagi teha ja arendada, siis seda nagu ei oleks olemaski. Miks sedasi?

Kas te ei arva, et Saaremaa arenguperspektiive silmas pidades ei tohiks emotsioonidele tuginedes rakendada ja planeeringus kehtestada suuremaid piiranguid majandustegevusele kui seda on seadustes lubatud ja garanteeritud?  1000 meetrit tuulegeneraator majast või elamisest? Aga kui majaomanik tahab oma maale ja maja lähedale paigaldada tuulegeneraatorit, just nii nagu seda on tehtud paljudes Euroopa riikides. Mis siis saab? Siis viitab vald planeeringule ja kinnitab, et planeeringule tuginedes ei ole see võimalik. On see siis normaalne? Kas ükskord jõuab ka ametnike ja poliitikute ajju, et seaduste üleregulatsioon on stagnatsiooni suurim ja olulisem tegur? Ja kas me oleme siin globaliseeruvas maailmas nii jõukad, et ise oma majanduslikke võimalusi piirata? Sellepärast, et jälle kellelegi midagi ei meeldi. Või ollakse lihtsalt nii rumalad ja harimatud, et kardetakse kõike, millest aru ei saada? Õigus, lihtsam on keelata kui õppida ja areneda.  

Ja ehituskeeluvöönd? See peaks piirduma veekaitsevööndiga ja mitte sentimeetritki enam. Kui ehituskeeluvööndit sai vähendada ministri loal, siis kas see ei olegi olnud sulaselge korruptsioon ja mõjuvõimuga kauplemine? Ja nüüd hakkab jälle keegi otsustama, kellel vähendada ja kellel mitte. Ja miks just niipalju vähendada ja miks mitte meetritki rohkem? Täiesti absurdne.

Ja eralautrikoht ja erasadam ei saa omaniku tahte vastaselt olla avalikult kasutatav. Ja sinna ei pea viima avalikult kasutatavat teed. Kui keegi neid kasutada soovib, siis ainult lepingute alusel ja õiglase tasu eest. See ongi kapitalistlik ühiskonnakord kuid mitte nii nagu seda praegune planeeringu eskiis sotsialistlikult püüab lahti mõtestada.  

Ja miks peab ettevõtja/arendaja loovutama kohustuslikus korras osa oma majandustegevusest saadud kasumist kogukonnale. Miks ei võiks kogukond hoopis ise panustada ettevõtlike inimeste tegevusse ja saada ise seeläbi tulu nii töökohtade kui teenuste näol? Jätkame sotsialismi ja üritame võtta neilt kellelt on võtta, mitte ei loo kuvandit ettevõtlike inimeste toetamisest? Piirame kõikvõimalikul viisil ettevõtjate vabadusi ja siis nõuame veel ka obrokit? Mõisnik vähemalt ei piiranud sel ajal ettevõtlikke talupoegi, erinevalt meie praegusest majandusruumist. No on ju absurdne lähenemine?

Ma mõistan ka suurepäraselt Torgu inimeste soove ja emotsioone, kuid on selgemast selgem, enamus kohalikest elab mingil määral sotsiaaltoetustest ja seejuures kiputakse unustama, et kui ei ole ettevõtlust ja ettevõtjaid, kes neid üleval peavad, siis ei kesta ka nende põli pikalt. Täiesti selgelt läbib punase joonena praegusesse planeeringu eskiisi sisse programmeeritud vaesus ja sotsiaaltoetustest elamine. Majanduslik areng ja loodus saavad edukalt koos eksisteerida ning kellegi meeldimiste või mitte meeldimiste järgi ei saa ega tohi tulevikku planeerida. Jänkidel on õige ütlus, looge võimalused ja inimesed tulevad. Ma näen seda juba Varese Sadama süvendamisest ja korda tegemisest. Tulevad kalamehed, turistid, kohalikud inimesed saava leiva lauale jne… jne.. aga kellelegi ikkagi see ei meeldi.

Teil on tuliselt õigus, kui ütlesite, et mõned inimesed on alati kõige ja kõigi vastu. Ükskõik mida neile pakkuda või võimaldada. Oma armas Eesti rahvas ja paremaid pole käepärast võtta. Kuid kui me neid kuulame ja arvestame, siis tulevad meie aladele paratamatult teise kultuuri kandjad ja sellisel juhul pole neil vingujatel enam sedagi, mida praegu on võimalik targalt tegutsedes saavutada.

Ja ma saan aru ka valla juhtpoliitikutest, kelle ülimaks sooviks on saada järgmisel valimistel tagasi valituks (sest muuks ja iseseisvaks eluks ettevõtjatena ei ole nad suutelised) ja sellepärast on nad häälte nimel tulema rahvale vastu ega soovi ja ei saa minna kohalike kogukondadega konflikti, räägivad kaasamisest aga samal ajal teevad karuteene kogu piirkonna arengule. See on kurb paradoks ja sinna ei ole meil kahjuks midagi parata.

Tervitades
Harry Raudvere

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: