Järjekordne skandaal ühiskonnas! Nord Stream 2 kütab kirgi.

Balti riikide valitsustele ei meeldi, et Saksamaa ja Venemaa kauplevad gaasiga ning selles nähakse ohtu Ida-Euroopa energiajulgeolekule ja liigset sõltuvust Venemaast. Kuidas saab Baltimaid ohustada Vene gaas, mis suundub torujuhet pidi Saksamaale? Ei saagi. Tegemist on järjekordse poliitilse halaga saamatute poolt, kes saavad juhtnööre lombi tagant ning olles minetanud realiteeditunde lõugavad iga asja peale, mida Venemaa teeb või plaanib. (Ärileht – Eiki Nestor ühineb Nord Stream 2 vastase avaldusega).

Kas me kuulutame nüüd ka Saksamaale boikoti, et nad seal ei kuula meie tarka nõu ja tahavad venelastega kaubelda?

Samasugune kuinumine on lahti läinud ühtsest energiasüsteemist lahtiühendamise pärast. Juba palju aastaid oleme kuulnud meie juhtpoliitikute suust, et Balti riikidel on plaanis hiljemalt 2025. aastaks end lahti ühendada ühtsest energiasüsteemist, mis seob Balti riike, Venemaad ja Valgevenet. Lahtiühendamise esmaseks eesmärgiks peaks olema energeetiline sõltumatus ja energiajulgeoleku tagamine. Lahtiühendamise tulemusena katkeks Venemaa elektriühendused Kaliningradi oblastiga. Selle vältimiseks ja Balti riikide juhtide plaane arvestades astus Venemaa kiireid samme Kaliningradi oblasti energia varustuskindluse tagamiseks.

Halenaljakas on tänasel päeval kuulata meie riigijuhtide küündimatuid poliitilisi avaldusi Vene riigi tegevuse osas. Venelaste pärast võiks kõik jätkuda samamoodi ja keegi ei peaks end olemasolevast energiasüsteemist välja rebima, kandes seejuures hiigelsuuri kulutusi, mis tuleb nii või teisti meie riikide lõpptarbijatel kinni maksta. Ehk piltlikult öeldes, peame oma rahaga hakkama kinni maksma mõne väärastunud poliitiku isiklikke ambitsioone ja lombitaguste peremeeste kiikse.

Venemaa arvestas, et lahtiühendamine ühtsest süsteemist kahjustab eelkõige Kaliningradi oblasti elektriga varustamist ja ehitab sellesse piirkonda kiiremas korras neli uut soojuselektrijaama, millest kaks on tänaseks käiku antud. Ja juba täna võib Venemaa Balti riikide poliitikutele vastu tulla ja meid oma energisüsteemist välja lülitada. Sellise teo tagajärjel oleksid kahjud Eesti jaoks korvamatud, sest meil ei ole täna midagi, millega sünkroniseerida oma elektrivõrku. EstLink ühendus Soomega seda ei võimalda. Ja mis takistaks Venemaad meid ühtsest energiasüsteemist välja lülitada? Mitte miski. Ehk olekski see nende vaatevinklist õige tegu nende vastu suunatud sanktsioonide arvestades?

Mina teeks. Vahest tooks kaasnev olukord meie poliitikud maa peale tagasi ning sunniks nad vihkamise ja sõjaõhutamise asemel naabritega konstruktiivsele koostööle, võttes eeskujuks meie Põhjanaabrid, kelle juures käivad paljud eestimaalased sulasteks, selle asemel, et ise oma kodumaal peremehed olla.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: