Valimisliit vs Erakond

Head lugejad! Uskusin, et oleme piisavalt palju selgitanud valimisliidu Meie Saaremaa loomise põhjuseid ja eesmärke, kuid paratamatult peame selle teema juurde tagasi pöörduma.

Valimisliidu Meie Saaremaa loomise ajendiks oli sügav rahulolematus nii seniste parteipoliitika kujundajate kui ka läbinähtavate topeltstandardite suhtes, mis ühelt poolt olid tekitanud ühiskonnas kuvandi targast ja hoolivast juhtimisest, aga teiselt poolt vaadatuna päädisid karjerismi ning omakasuga.

Noortele valetades valetame ju iseendale!

Mõned päevad tagasi toimus Saaremaa ühisgümnaasiumis koolirahva kohtumine valimisliitude ja erakondade esindajatega ning ka ühe üksikkandidaadiga, kes kõik kandideerivad Saaremaal uude, haldusreformi järgselt moodustatavasse volikogusse.

Reformierakonna esindaja Jaanus Tamkivi kinnitas seal, et valimisliidud ei ole need, kelle poolt peaksid noored hääletama, sest valimisliidud ei vastuta millegi eest, neilt ei ole midagi küsida ning nad on järgmisteks valimisteks maamunalt kadunud. Ainult erakonnad ja eriti just pika elueaga Reformierakond suutvat erinevalt valimisliitudest olla ka järgmistel valimistel pildil – nende õigel juhtimisel saabuvat õnn õuele, ojad muutuvad piimajõgedeks ning künkad pudrumägedeks!

On igati õigustatud, et noortele inimestele on antud õigus kaasa rääkida oma kodukoha elu suunamisel ja kujundamisel. Kuid selleks, et noored saaksid langetada enda jaoks õigeid otsuseid, peavad nad omama piisavalt informatsiooni ühe või teise kandidaadi kohta. Noortel ei saa olla küllaldast sotsiaalse kogemuse pagasit, et suuta iseseisvalt eristada reaalsusest Tamkivi ja teiste poliitikute libekeelseid lubadusi, mida usinalt pikitakse jõuliste hüüdlausete vahele.

Tänased parteipoliitikud eeldavad, et üldjuhul suudavad valijad reageerida ainult kaasakiskuvatele halenaljakatele hüüatustele ning need üritavad seeläbi samastuda tugevate ja võitjatega.

Noortega ei tohi aga manipuleerida isikliku kasu saamise nimel. See on äärmiselt ebaeetiline ning ülimalt taunitav. Noored ongi ju need, kellele me anname üle enda poolt tehtu või saavutatu. Neile valetades valetame tegelikult iseendale!

Peale Tamkivi sõnavõttu valimisliitude tühisusest võime täie tõsidusega kinnitada, et see oli mahakäivate reformikate hingeline striptiis. Lapsesuu ütles välja, miks tegelikult oli vaja noori valimistele kaasata – ei millegi muu pärast, kui saada valimistel lisahääli, et kindlustada võimulolekut. Noortega on ju kergem manipuleerida ning neid jõu ja hiilgusega pimestada.

Reformierakonna taak

Millest tuleneb Reformierakonna võimekus uputada nii televisioon kui ka kogu muu meedia üle oma jõledate reklaamidega?

Eks ikka sellest, et nad on enda huvides kehtestanud ja võimul olles seadustanud eksisteerimistasu, mille meie, lihtsad inimesed, peame kõik ühiselt omast taskust kinni maksma! Iga valimisliit ja üksikkandidaat suudaks end samuti ligikaudu pooleteise miljoni euro eest, mida riigilt igal aastal kasseeritakse, erakordselt hästi nähtavaks teha.

Reformierakonna pika juhtimise tulemusena on riik hakanud end Saaremaalt likvideerima. Paljud valitsusasutused on kolitud minema. Inimesed on sunnitud lahkuma oma isade kodudest ning otsima tööd võõrriikides. Seadustega ülereguleeritud ühiskonnamudel on pannud bürokraatia vohama ning piirab kohtadel ettevõtlike inimeste tegevust. Rääkimata järjest suurenevast maksukoormusest.

Selles kõiges ei ole muidugi süüdi ainult Reformierakond – süüdi on ka tema kunagised liivakastikaaslased, ehk täna valitsusse kuuluvad endised koalitsioonipartnerid, kes jätkavad samasugust poliitikat. Nüüd aga on kõige eestvedajaks Keskerakond, kelle valimislubadused ei kannata isegi kõige labasemat kriitikat.

Riigikogu dekoratiivtolad

Me kõik oleme kuulnud kahe tooli seadusest, mis annab kohtadel võimaluse kindlustada parteilaste positsiooni. Riigikogust valimisnimekirjadesse lisatud dekoratiivtolad peaksid justkui rõhutama ühe või teise partei tähtsust ja hoolivust. Ainult rumal või lihtsameelne ei saa sellest aru, et tegelikuks eesmärgiks on võimu kindlustamine.

Oma senise tegevusega on parteid suutnud elanikkonnas tekitada lepitamatu vastuseisu, mis päädibki valimisliitude loomisega. Isikud, kes koonduvad valimisliitudesse, muretsevad tõeliselt oma kodukoha normaalse elukeskkonna säilimise eest.

Tänased valimisliidud ongi see jõud, mis suudab reaalselt vastu astuda erakondliku poliitika lammutustööle. Kas nüüd just kõik valimistele välja tulnud valimisliidud, see on omaette küsimus, sest ka paljud mõnda valimisliitu koondunud ametnikud tahavad säilitada oma positsiooni ja mugavat äraolemist suure toiduahela ühe lülina. Kindel on aga see, et valimisliit Meie Saaremaa on sellisest pahest puhas.

Vabandused mitte millegi tegemiseks

Meie lubadused ei hõlma utoopilisi väljaütlemisi, vaid konkreetset tegevusplaani, mis tugineb täna eksisteerivatele riigi õigusruumi võimalustele.

Mitte keegi parteipoliitikutest ei suuda täna adekvaatselt hinnata Saaremaa tõelist potentsiaali, sest keskvõimu senine tegevus on suunatud riigi juhtimisega kaasnevate võimaluste nautimisele. Parteiliidrite isiklikud poliitilised karjäärid on paraku tähtsamad kui vajalikud ja mõningatel juhtudel ebapopulaarsed otsused, mis oleksid vastuolus Euroopa Liidu pealesunnitud õiguslike regulatsioonidega.

Selleks, et kindlustada tulevikus saarlastele normaalne toimetulek oma kodukohas, peab olema piisavalt jõudu ja kangust visata kinnas keskvõimule ning selgitada, et Saaremaa, kui “meretagune asi” vajab oma elu korraldamiseks senisest teistsugust lähenemist.

Kas või sellist, et Saaremaa tulubaasi loomiseks, mis kulub nii transpordi, hariduse, tervishoiu kui ka paljude teiste sotsiaalsfääriga seotud küsimuste korraldamiseks, vajame palju suuremat ja iseseisvamat otsustusõigust. Me oleme tüdinud kuulamast parteipoliitikute hala, et teeksime küll ja oleksime küll, aga seadused ei luba…

Kes, pagan, neid seadusi siis teeb ja vastu võtab kui mitte needsamad parteid, kes otsivad vabandusi mitte millegi tegemiseks?

Jõudu võiduks!

Jah, valimisliit Meie Saaremaa kannab endas radikaalseid vaateid, mis väljenduvad jõulises tegutsemises ja iseolemises. Küsimus on lihtsalt selles, mida saarlased ise tahavad.

Kas nad on valmis üheskoos valimisliiduga Meie Saaremaa oma kodusaare normaalset elukeskkonda taastama ja edasi arendama või mitte, see on juba rahva otsustada. Meie oleme omalt poolt teinud kõik võimaliku, et oma sõnumit teile edastada.

Tulge kõik valima ja valige neid, keda te usute ja usaldate. Vähemalt siis ei ole põhjust nuriseda, et mida mina, väikene inimene, muuta saaksin…

Saate kui julgete! Jõudu võiduks!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: