Avalik kiri kaitseminister Jüri Luigele

Kaitseminister Jüri Luik

Ametnikel on avaliku võimu teostamise ja sellest tulenevate volitustega suur mõju meie kõigi elu üle, seetõttu kehtib nende suhtes ka kõrgendatud ootus, et nad on oma töös eetilised ja ausad. Paljud ametnikud seda ka on, kuid üha rohkem põrkume kodanikena nendega, kes on unustanud oma ülbuses rolli riigi ja kodanike teenrina.

Olen kõrvalt jälginud Aidu tuulepargi ümber toimuvat ning see on ehe näide riigiametnike variserlikkusest, valelikkusest ja ülbusest. Õigusvaidlused on ettevõtluses tavapärased, aga mulle tekitab vastikust viis, kuidas Kaitseministeeriumi asekantsler ja suur teatriarmastaja Meelis Oidsalu – kel tundub olevat ettevõtjatega isiklik kana kitkuda – avalikkuses täiesti süüdimatult valetab ja ülbitseb, kasutades ära Kaitseministeeriumi teflonmainet.

Loen ja imestan: mõned nädalapäevad tagasi ilmunud Delfi artiklist selgub et vastuses Sõnajalgade järelpärimisele, seoses asekantsler Oidsalu ebaeetilise sõnakasutusega avalikus meediaruumis, olete vastanud järgmiselt: „asekantsleri Meelis Oidsalu poolt kasutatud väljenduslaad ja kõnealusesse vaidlusesse puutuvate osapoolte kohtlemine on jäänud ka kujundlikke väljendeid kasutades väärikaks

Küsin siinkohal ministrilt avalikult:

Kas tõepoolest on Teie kui kaitseministri arvates riigiametniku selline sõnakasutus “kujundlikke väljendeid kasutades väärikas“, kus Meelis Oidsalu on erinevates meediaväljaannetes avalikult süüdistanud Oleg ja Andes Sõnajalga isiklikult – enne ühtegi jõustunud kohtuotsust – seaduse rikkumises, õiguskuuletuses, valeväidete esitamises ehk valetamises, riigikohtule sõnade suhu panemises, agressiivsuses, julmuses, 90ndate stiilis äri ajamises, susserdamises, kiuslikkuses, hämamises, trikitamises ning lõpetuseks sildistanud neid oligarhideks?

Tõepoolest, Sõnajalgu on nende ettevõtliku ning tegusa mineviku pärast lihtne isiklikult rünnata ja laimata ning seda on Kaitseministeeriumi ametnik Meelis Oidsalu nende suhtes ka teadlikult ja ebaeetiliselt teinud, kasutades goebbelslikke propagandavõtteid. Olgu samas öeldud, et Sõnajalad pole riigiametniku suhtes avalikkuses kordagi isiklikud olnud. Ma ei kujutaks ette, et üks riigiametnik käituks nõnda Väino Kaldoja, Enn Pandi või Raul Kirjaneniga – aga pidage meeles, ülbuseuss inimeses kasvab ja tema järgmiseks ohvriks võib olla kes iganes. Mina oleks Sõnajalgade asemel enda au ja väärikuse laimamise tõttu Oidsalu juba ammu mainekahju hüvitamise nõudega kohtusse kaevanud, aga tundub et Sõnajalgadel on kadestusväärselt tugevad närvid.

On mitmeid juhuseid, kus riik peab tasuma sadu miljoneid ettevõtjatele, kellele on ülekohut tehtud – ja pole üldse välistatud, et samuti läheb Aidu tuulepargiga. Neid vigasid teevad sageli oma arrogantsuses ametnikud – antud juhul Meelis Oidsalu, pidades ennast ilmeksimatuks –  mitte aga poliitikud, kes nende vigade eest sageli tanki pannakse. Poliitikud tulevad ja lähevad, kõrgepalgalised ametnikud jäävad. Paraku on nii, et ametnike organisatsioon oma vigu ei tunnista ja tegematajätmisi ise kinni ei maksa, vaid selle maksame kinni ikka meie, maksumaksjad.

Ametnikud nurisevad, et meie riik on liiga õhukeseks hööveldatud, aga elu näitab, et mitte piisavalt. Kuni on ametnikke, kelle tegevuseks ettevõtjate elutööd taevasse lasta ja neid alandada, siis on selge, et meie ühist raha on ülemäära kulutatud.

Sõltumata Teie, täna veel istuva ministri vastusest, tuleb lähikuudel uuel kaitseministril oma meeskonna komplekteerimisel taaskord sellele küsimusele vastata. Õnneks on lähenevatel valimistel ka meil kõigil võimalik selles küsimuses oma sõna sekka öelda.

 

Harry Raudvere
kandidaat 1189
2019.a. Riigikogu valimistel
ringkond nr 5, Hiiu-, Lääne- ja Saaremaa

Lisaks toimetustele vaid mõned mahlakamad väljavõtted Meelis Oidsalu tsitaatidest:

  • Ärileht 18.01.2019. Kaitseministeeriumi asekantsleri Meelis Oidsalu sõnul levitavad Sõnajalad riigikohtu otsuse kohta valeinfot. „Sõnajalgadel on agressiivne meediastrateegia, kahjuks ei peljata ka riigikohtule sõnu suhu panna. Soovitan nii arendajal kui teistel huvitatutel tutvuda riigikohtu määruse tekstiga,” lausus Oidsalu.

Link: http://arileht.delfi.ee/news/uudised/riik-sai-vaidluses-sonajalgadega-punktivoidu?id=85050463

  • Postimees 17.08.2018. «Nemad (Sõnajalad) on võtnud endale äririskid, nad on valinud endale arendusstrateegia ja selle osa on seadusrikkumine. Miks peab riik seda tolereerima, kui hoonestusõiguse leping näeb ette, et nad peavad kasutama kõiki õiguslikke vahendeid oma huvide edendamiseks?» leiab aga Oidsalu.

Link: https://majandus24.postimees.ee/6134440/sonajalad-vilistavad-aidus-seadustele

  • Postimees 19.07.2018. “Sõnajalad lihtsalt tuimalt jätkavad tuulepargi ehitamist kõikide õiguskaitsete kiuste,” sõnas asekantsler, kelle sõnul on ettevõtjate plaan ilmselt ilma ehitusloata ja kohtu keelu all olles neli-viis tuulikut valmis ehitada ja elektrit tootma hakata, et nii ka kreeditorid maha rahustada.

“Isegi kui kohus kümme korda trahvi määrab, on need nii sümboolsed, et nad maksavad need lihtsalt ära,” rääkis Oidsalu. “Nad loodavad, et me kõik kuidagi lepime ja vajadusel maksavad nad kahjuraha või muud sellist. Aga see on 1990-ndate stiil, siis tehti selliseid asju. Meie kindlasti ei ole sellise asjaajamisega nõus.”

Link: https://youtu.be/txZwEcG2K6o

  • ERR 19.07.2018.  Ministeerium on tema sõnul pidanud Sõnajalgadega palju tuliseid vaidlusi, uurinud üheskoos tabeleid ja jooniseid, leidmaks lepitust laiematele probleemidele, mis on tuuleenergia ja radarisüsteemide vahel. “Meie jaoks on see eluline huvi, mida me ka eluliselt kaitseme, nagu ka Eesti õiguskorda laiemalt. Eesti ei ole läbikukkunud riik, kus oligarhid asju teevad,” lausus asekantsler. “See on suhteliselt pretsedenditu, et nii julmalt ja korduvalt õiguskaitse tingimusi rikutakse“.

Link: https://www.err.ee/847205/kaitseministeerium-suudistab-sonajalgu-omavolilises-tuulepargi-ehitamises

  • Äripäev 18.04.2018. „Eestis peab valitsema nulltolerants susserdamise ja seaduserikkumiste suhtes, ka see on meie julgeoleku eluline osa,” rõõmustas ministeeriumi kaitseplaneerimise asekantsler Meelis Oidsalu, kui rõhutas, et Aidu tuulepargi projekti pidanuks riik sekkuma ka juhul, kui riigikaitselisi piiranguid poleks.

Link: https://www.aripaev.ee/uudised/2018/04/17/vennad-sonajalad-said-kohtus-luua

  • Postimees 03.07.2017. „Muidugi on juhtumeid, kui arendaja on endale ise elu raskeks teinud, kuna ei järgi kõige elementaarsemaid ehitusreegleid (näiteks Aidus) või esinetakse oma ärihuvide edendamiseks alusetute spekulatsioonidega.“

Link: https://majandus24.postimees.ee/4163673/interaktiivne-kaart-kuidas-kaitsevae-radar-nurjab-tuuleparkide-ehitamise

  • Äripäev 24.01.2017 „ Sõnajalad ajasid häma“

„Kõige selle juures on aga üks suur „aga“: tõejärgsuse ajastul on tõenduspõhise arutleja lolliks jäämine pigem reegel kui erand. Kui üks pool punnitab endal selja paigast, et ausat, avatud ja tõenduspõhist koostööd edendada, ja teine samal ajal suhtekorralduslike trikkidega eetrit täidab (nukker näide on 4. jaanuari Postimehes ilmunud artikkel „Sõnajalad plaanivad Mustanina külla 500 miljonit maksvat tuuleparki“, milles toodud vendade Sõnajalgade ütlused kubisevad faktivigadest – informeerisin neist nii Sõnajalgu kui ka tuuleenergia assotsiatsiooni), siis on enamasti riigiametnik see, kes nii kolleegide kui teinekord ka avalikkuse silmis lolliks jääb.

Link: https://www.aripaev.ee/arvamused/2017/01/24/meelis-oidsalu-aus-arutleja-kipub-lolliks-jaama

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: